Ana Sayfa GENEL 1 Aralık 2020 279 Görüntüleme

Kısa Çalışma Başvuru Süresi Uzatıldı.

Koronavirüs  nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun 2 inci maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde yeni koronavirüs (covid 19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 01/12/2020 tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için alınan kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan 30/06/2020 tarihi 31/12/2020 tarihine uzatılmıştır.

Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvuru alınmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararının yayımlanmasının ardından  koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulaması kapsamında yeni başvuruların 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla daha önce 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabile-cek, Virüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler.

Daha önce başvuran iş yerlerinde kısa çalışmadan yararlanan işçiler için yeni bir başvuruya gerek olmayacak,uzatma kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebilecek.

Kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecek.

Kısa çalışma başvurularının sadece e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabilecek. Bunun dışında posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacak. Kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Aralık 2020 tarihi veya sonrası olarak bildirilebilecek.

ilgili resmi gazeteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

Kısa çalışma ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı 20201201-8

Yorumlar

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil