Ana Sayfa GENEL 6 Ekim 2020 190 Görüntüleme

GELİR VERGİSİ KONULARINDA SORULAR CEVAPLAR

İNTERNET ESNAF MUAFLIĞI İLE MÜKELLEFİYET ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ OLMAKTAN ÇIKTI.

GİRİŞ

Gerçek kişi, herhangi bir ürün üretip bunu satarak bir gelir elde ettiğinde ticari kazanç sağlar. Yapılan işin mahiyet ve kapsamına göre gerçek kişi; gerçek usulde veya basit usulde vergilenir.

Eğer ilgili kişinin faaliyet konusu ile faaliyetinin kapsamı Gelir Vergisi Kanununun vergiden muaf esnafa ilişkin düzenlemede yer alan şartları karşılıyorsa kişi, vergiden muaf esnaf olarak elde ettiği kazanç nedeniyle vergilenmez.

Bu çalışmada, normal şartlarda esnaf muaflığı şartlarını taşıyan kişilerin, ürünlerini internet üzerinden satmaları durumunda esnaf muaflıklarının devam edip etmeyeceği konusu irdelenecektir.

Vergiden Muaf Esnaf ve esnaf muaflığı ile daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi için TIKLAYINIZ.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPILMASI DURUMUNDA ESNAF MUAFLIĞI KALKIYOR MU?

Birincisi 30.01.2019 tarih ve 30671 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 18.01.2019 tarih ve 7162 sayılı  sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan düzenleme öncesi dönem, ikincisi ise düzenleme sonrası dönemdir.

7162 Sayılı Kanunla Yapılan Düzenleme Öncesi Durum

Gelir İdaresinin müstakar hale gelmiş görüşü, normal şartlarda esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilebilecek faaliyetler sonucu üretilen malların internet üzerinden satılması durumunda esnaf muaflığından yararlanılamayacağı yönünde.

Yazının devamı için aşağıdaki kaynak dosyayı tıklayınız.

kaynak : vergidosyasi.com

Yorumlar