Ana Sayfa Yazılar 7.08.2020 845 Görüntüleme

ADİ ORTAKLIK / OSMAN YILMAZ YMM

OSMAN YILMAZ

Yeminli Mali Müşavir

 

Şimdi sizlere sorsam. Adi Ortaklık nedir? Desem . Hepiniz hiç tereddütsüz mealen şöyle tarif edersiniz. Zira ben de öyle tarif ederim. “Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Vergi Kanunları ve olur olmaz her yerde sık sık karşımıza çıkan bir hukuk terimidir” der geçersiniz. Bu terimi İngilizceye veya Japoncaya veya her hangi yabancı bir dile çevirmeye çalışırsak veya orta düzeyde Türkçe bilen bir İngiliz Alman kendi diline çevirmeye çalıştığında bakın nelerle karşılaşabilir. Önce Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü edinmiş olması gerekir. Daha sonra sözlüğü açar ADİ sözcüğünü bulur. TDK sözlüğü “adi” sözcüğü için şöyle söyler.
1. sıfat Değersiz, kötü, sıradan, hiçbir özelliği olmayan:
2. sıfat, mecaz Aşağılık, alçak:
3. sıfat, mecaz Bayağı:
Çeviri 1- “İki veya daha fazla sayıda (değersiz, kötü, sıradan, hiçbir özelliği olmayan, aşağılık, alçak, bayağı) kısacası adi insanların bir araya gelerek iki veya daha fazla sayıda adi işler yapmak üzere kurdukları ortaklıktır.” Adi ortaklığın hangi dil olursa olsun başka bir dile sözlüğe bağlı çevirisi bu şekilde olur.
Çeviri2- TDK sözlüğüne başvurmadan çevirecek olursak “Basit ortaklık” diye çevirebiliriz. Bu çeviri hem daha masum hem de hukuk terimi olarak adi ortaklığa atfedilen anlama uygundur.
Şimdi adi ortaklık basit ortaklık mıdır? Karmaşık mıdır? Bunu ayrı bir yazı konusu olarak ele alabiliriz. Anca Adi ortaklığın öyle sanıldığı gibi adi bir organizasyon, basit bir organizasyon olmadığı kesindir. Şirketlerden daha nitelikli ortaklıklar olduğunu ileri sürüyorum. Güven bağı, uzmanlık, deneyim, itibar vb aralarında nitelikli bağlar olan insanlar arasında kurulan ortaklıklar olarak gözlemliyorum. Böyle olan (adi) ortaklıkların uzun soluklu olduklarını görüyoruz. Meslek topluluğumuzda da az sayıda nitelikli (antiadi) ortaklık örnekleri mevcuttur.
Şimdi adi ortaklığın ortakları ne yapmalı? Bir adi ortaklığın ortağı olsaydım ben bu adiliği yapardım. Kampanya başlatırdım. Nümayişler yapardım. Yıllarca sürebilir hiç sorun değil. TDK sözlüğünden adi sözcüğünü çıkaramayacağıma göre, hukuk terimi olarak “adi ortaklık” teriminin nitelikli ortaklık, kişisel ortaklık veya sadece ortaklık şeklinde hukuk literatüründe değiştirilmesini isterdim.

 

Yorumlar