Ana Sayfa GENEL 7 Aralık 2020 560 Görüntüleme

Asgari ücret için verilecek karar 9 ücreti daha değiştirecek

Bu ayın sonunda duyurulacak olan 2021 asgari ücret kararı ile birlikte işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği ve diğer birçok ücret değişecek. İşte asgari ücretin etkilediği diğer maaşlar…

Tazminat miktarı

Asgari ücret artışı bu maaşla çalışanların kıdem tazminatlarını artırırken işçilere ödenen tazminat tavanı da artacak. Böylece çalışanlar daha fazla tazminat alacak.

İş görmezlik ödeneği

Raporlu olanlara ödenen iş göremezlik ödeneğinin de alt sınırı böylece asgari ücretle birlikte artmış olacak.

Tüm çalışanların asgari geçim indirimi

Yaklaşık 25 milyon çalışana ödenen Asgari Geçim İndirimi de Ocak ayı ile birlikte yükselecek.

İşsizlik maaşı

İşsizlik maaşının alt ve üst sınırları brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Alt sınır asgari ücretin yüzde 40’ı üst sınır ise yüzde 80’i oluyor. Zamla birlikte ödenekler de artacak.

Doğum, askerlik borçlanması

Emeklilik için gün satın alanlar yani borçlananlar brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar aylık ödeme yapıyor. bu miktar da yükselecek.

Bağ-Kur isteğe bağlı, gündelikçi primleri

Kendi namına çalışanlar ile isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin prim ödemeleri de asgari ücretle birlikte yükselecek.

Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşı

Bu tür sosyal ödemelerin verilmesi için haneye giren gelir miktarı da asgari ücretle belirleniyor. Böylece bu rakamlar da yükselecek.

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa çalışma ödeneği maaşın yüzde 60’ı kadar oluyor. Dolaylısıyla en düşük ödenek brüt asgari ücrete göre belirleniyor. En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin yüzde 150’si kadar oluyor. Bu yüzden kısa çalışma ödeneği de asgari ücretle birlikte artacak.

Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret zam görüşmeleri öncesi açıklama yaptı ve “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum.” dedi.

Türk-İş Geneş Başkanı Atalay da dün “Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini alıp açıklar.” demişti.

İkinci toplantı 15 Aralık’ta

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını 15 Aralık’ta yapacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takvimini paylaştı.

Buna göre, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında komisyon, ikinci toplantısını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde 15 Aralık, üçüncü toplantısını ise Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirecek. (Kaynak: Sabah)

kaynak: posta.com.tr

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil