Ana Sayfa GENEL 11 Mart 2021 312 Görüntüleme

Uzaktan Çalışma Esasları Şirketleri ve Çalışanları Nasıl Etkileyecek?

İşçinin, işyeri dışında çalışma esaslarını düzenleyen Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Özellikle pandemi döneminde sıkça başvurulan uzaktan çalışma eğer kalıcı hale gelecekse, işveren ile işçinin artık ‘uzaktan çalışma sözleşmesi’ imzalaması gerekecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, uzaktan çalışmaya ilişkin iş sözleşmeleri yazılı olarak yapılacak. Sözleşmede, işin tanımı, yapılma şekli, süresi, yeri, ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar, işveren tarafından sağlanan iş araçları, ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükler yer alacak.

Gerekli olması halinde, uzaktan çalışmanın yapılacağı mekân ile ilgili düzenlemeler iş yapılmaya başlamadan önce tamamlanacak. Bu düzenlemelerden kaynaklanan maliyetlerin karşılanma usulü, uzaktan çalışan ile işveren tarafından birlikte belirlenecek.

Uzaktan çalışmanın yapılacağı zaman aralığı ve süresi iş sözleşmesinde belirtilecek. Mevzuatta öngörülen sınırlamalara bağlı kalmak koşuluyla taraflarca çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilecek. Fazla çalışma işverenin yazılı talebi üzerine, işçinin kabulü ile mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılacak.

Tehlikeli kimyasal madde ve radyoaktif maddelerle çalışma, bu maddelerin işlenmesi veya söz konusu maddelerin atıkları ile çalışma, biyolojik etkenlere maruz kalma riski bulunan çalışma işlemlerini içeren işlerde uzaktan çalışma yapılamayacak.

Yönetmelik: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210310-2.htm

Haberin Tamamı İçin Buraya Tıklayınız

Kaynak: Hüseyin Gökçe – https://www.dunya.com

.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Royalti Ödemeleri ve Stopaj

Royalti Ödemeleri ve Stopaj