Ana Sayfa GENEL 11 Temmuz 2020 611 Görüntüleme

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİNE TABİ OLARAK ÇALIŞMA BİLDİRİMİNDE YENİ UYARI SİSTEMİ DEVREYE GİRDİ

5510 sayılı SSGSS Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup, 4/1-(a) kapsamında yaşlılık aylığı bağlanan sigortalılar aylık bağlandıktan sonra 4/1-(a) kapsamında çalışmaya başlamaları halinde, 5335 sayılı Kanun hükümleri hariç olmak üzere, aylıklarını kestirerek tüm sigorta kollarına tabi çalışmayı tercih edebilecekleri gibi, aylıklarını kestirmeksizin sosyal güvenlik destek primine tabi olmayı da tercih edebileceklerdir. Bu SGDP’li çalışma olarak tanımlanmaktadır.
SGK işe Giriş Bildirgesi ile APHB Bildiriminin Uyumuna İlişkin Yeni Uyarı Sistemi:
İşe giriş bildirgesinde 4a sigortalısı bulunan çalışanın da SGDP’li olarak APHB bildirimine de sistem izin vermemektedir.
Aynı şekilde İşe giriş bildirgesi SGDP tabi verilmiş ve kişi aylık alan birisi ise APHB’nin tüm sigorta kollarına tabi verilmesine sistem izin vermeyecektir. Bu uyarı doğrultusunda APHB türü SGDP seçilmelidir.
Eğer aylık alan birinin İşe giriş bildirgesi SGDP yerine tüm sigorta kollarına tabi bildirilmiş ise APHB yi SGDP olarak vermeye sistem izin vermeyecektir. Bu hata yapılmışsa işe giriş tarihinin üzerinden 10 gün geçmemiş ise e-bildirge sisteminden işe giriş bildirgesi düzeltilmeli, 10 gün geçmiş ise ilgili SGK Müdürlüğünden hatalı verilen işe girişin SGDP olarak düzeltilmesi için yazılı başvuru yapılmalıdır. Bu düzeltme sonrası SGDP türü için APHB verilmesi mümkün olacaktır.
Sosyal Güvenlik Kurumu böylece hem işe giriş bildirgesinin hem de APHB’nin hatalı bildiriminin
önüne geçmek için yeni bir uyarı sistemini hizmete sunmuş bulunmaktadır.
Emeklilere ilişkin güncel dikkat edilmesi gereken diğer notlar:
– Emekli olup bir işyerinde sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan işçi, kendisinden işsizlik sigortası primi kesilmediğinden kısa çalışma ödeneğinden faydalanamaz.
– Emekli olup bir işyerinde sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan işçi Nakdi ücret desteğinden yararlanamaz.
– Çalıştığı işyerinden emeklilik dolayısıyla çıkışı verilmiş işçi için kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılamaz.

kaynak: ismmmo.org.tr

Yorumlar

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil