Ana Sayfa GENEL 12 Nisan 2020 563 Görüntüleme

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE KREDİLER İLE İLGİLİ HAZİNE VE MALİYE BAKANIMIZ TARAFINDAN AÇIKLAMALAR

Kaynak : ntv.com.tr

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, corona virüsle mücadele tedbirleri için uygulanan kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 200 binden fazla firmanın, 2 milyondan fazla çalışan kapsamında başvuruda bulunduğunu ve bunlardan 700 bininin onaylandığını belirtmiştir.”Bu ödenekten yararlanamayan veya ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara da  3 ay, aylık 1170 lira maaş desteği sağlanacak.” demiştir.

Hazine ve Maliye Kabanı Berat Albayrak, çalışanların işlerini kaybetmemesinin öncelikleri olduğuna dikkat çekmiştir

“3 ay boyunca işten çıkarmaların önüne geçmeyi yasayla güvence altına almayı, işleri duran ya da azalmaya başlayan  işletmelerimizde çalışan işçiler için kısa çalışma ödeneğinin devrede olduğunu belirtmiştir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya bu sürede ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımıza da maaş desteği vereceğiz. Bu kapsamda aylık 1170 lira maaş desteğini de sağlanacaktır demiştir.  Kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 200 binden fazla firma, 2 milyondan fazla çalışan kapsamında başvuruda bulunmuş, 700 bininin onaylandığını duyurmuştur.

KOBİ ve sanayicilere sunulan kredi desteklerinin  devam ettiğini, “25 bin liralık esnaf destek kredisi için yaklaşık 290 bin 35 esnafımız başvurdu, 163 bin 450 bin esnafımızın süreci tamamlamıştır. 4 milyar 73 milyon lira kredi tahsis edildi. Ayrıca 72 bin 84 esnafda 25 bin lira limitli Paraf Ticari Kart’a başvuruda bulunduğunu, Yaklaşık 66 bin 910 esnafımıza kartları tahsis edildiğini, 1,5 milyar liranın üzerinde bir destek devreye alınmış olduğunu belirtti.

Bireysel destek paketine de şimdiye kadar 4 milyon 200 binden fazla vatandaşın başvurduğunu  10 Nisan Cuma günü itibarıyla tahsislerin başladığını ve 250 binden fazla vatandaşa 1,5 milyar liranın üzerinde tahsisin gerçekleştiğini ifade etmiştir.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Vergiler Cüzdan Yakacak

Vergiler Cüzdan Yakacak

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil