Ana Sayfa Yazılar 15.04.2022 465 Görüntüleme

Nihayet

Şenol DÖNDER

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Herhangi bir faaliyeti ya da kendine ait iş yeri olmayıp edindiği tecrübeler doğrultusunda kendi işini kurmak isteyen girişimciler, eğitimini aldığı iş kolunda kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler ile bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve faaliyetlerini büyütmek isteyen girişimciler krediden faydalanabilecektir.

İlk kez tüccar veya esnaf kelimesi kullanılmadan herhangi bir faaliyetten bahsedilerek biz meslektaşları da içerir bir şekilde kredi verilmesi söz konusu olmuştur. Bu sebeple Nihayet diyerek biz meslektaşlara da bu haberi sizinle paylaşmak istedim.

Halkbank tarafından bir çok girişimci kredileri verilmektedir. Biz meslektaşları içeren kredi türü Halk Girişimci Kredisi’dir. Halk girişimci Kredisinde de aşağıdaki şartları taşımak zorunluluğu bulunmaktadır.

Halk Girişimci Kredisi

  • Bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen/kurmuş olan, bu iş ile ilgili faaliyeti yürütme yeteneğine ve tecrübesine sahip olan,
  • En az ilkokul mezunu,
  • 45 yaşını aşmamış (Girişimcinin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda yaş şartı 55)

Örneğin; Konfeksiyon sektöründe uzun yıllar faaliyet gösteren satış yetkilisinin kendi işyerini kurması gibi.

Kredinin Özellikleri

Kredi Limiti: Azami 150.000 TL (Girişimcinin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda kredi üst limiti 200.000 TL  )

Kredi Türü: Aylık Eşit Taksitli

Sadece üzüldüğüm olay ilgili Halkbank linkini tıkladığınızda Genç girişimci kredisi açıklamasında,

 Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen 35 yaşını aşmamış girişimciler

Örneğin;  Eczacılık fakültesini bitiren yeni mezun bir eczacının eczane, hukuk fakültesini bitiren yeni mezun bir avukatın hukuk bürosu, diş hekimliği fakültesini bitiren yeni mezun bir diş doktorunun muayenehane, anaokulu öğretmenliği mezununun anaokulu, mimarlık fakültesi mezununun mimarlık bürosu açmak istemesi gibi. denilmektedir.

Biz neden böyle bir örnekte, eczacı, avukat, diş hekimi, mimar, diş doktoru, anaokulu öğretmeni gibi Mali Müşavir olarak anılmıyoruz.

Özetle ünvanımızın geçmese de bizler anladığım kadarıyla Halk Girişimci bölümünde yer alıyoruz. O da şu ifadeyle

Bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen/kurmuş olan, bu iş ile ilgili faaliyeti yürütme yeteneğine ve tecrübesine sahip olan,

En az ilkokul mezunu,

45 yaşını aşmamış (Girişimcinin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda yaş şartı 55)

Hey kendini genç sanan 45 yaş üstü meslektaşlarım ve de ben…. Size bir şey var sanmayın. Size temiz hava ve temiz su var. Onlarla avunmaya devam edin. Allah onu da elimizden almasın. Amin.

 

Yorumlar