Ana Sayfa GENEL 16 Kasım 2019 797 Görüntüleme

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim Uygulaması İşler Hale Getiriliyor

Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulamasının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen bazı vergi kanunlarında değişiklik yapan kanun teklifine göre vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulaması işler hale getiriliyor.

Artık vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulaması aynı sosyal güvenlik primlerindeki uygulamaya benzerlik taşıyacak şekilde ve uygulanabilir hale getirilecek.

Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulaması finans, banka ve sigorta şirketleri hariç gelir ve kurumlar vergisi bakımından geçerli bir uygulamadır. Yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde beyan edilen gelirleri üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergilerinin yüzde 5’lik kısmının vergisini düzenli ödeyenler bakımından indirilmesi esasına dayanmaktadır. Elbette bu indirim için yasa metninde bir üst sınır da öngörülmüştür. Bu üst sınır her yıl Bakanlık tarafından Genel Tebliğler ile ilan edilmektedir. 2019 için uygulanacak üst sınır 305 numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile belirlenmiş olup 1.2 milyon TL’dir.

Yapılan değişiklik ile uygulamadan yararlanmak için gelir, kurumlar, geçici vergi, muhtasar, KDV ve ÖTV beyannamelerini ve bu beyannameler sonucunda verilen tahakkuk eden vergilerin düzenli ödenmesini kapsamaktadır. Pişmanlıkla veya düzeltme şeklinde verilen beyannameler süresinde verilen beyanname şartının ihlali anlamına gelmiyor.

Kaynak: Osman Arıoğlu – https://www.itohaber.com/

Yorumlar