Ana Sayfa GENEL 17 Haziran 2020 494 Görüntüleme

8 soruda Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES)

1-Tamamlayıcı emeklilik sistemi ne anlama geliyor?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, işçilerin hak kaybını engellemek üzere geliştirilen bir sistem olarak açıklandı. TES ile çalışanın bireysel hesabına yönlendirilecek olan birikimler emeklilik dönemine etki edecek. Ve ikinci emeklilik sistemi olmuş olacak. Sistemin 1 Ocak 2022 tarihinde uygulanmaya başlaması planlanıyor.

2- TES’e katılmak zorunlu mu?

Yapılan açıklamada tüm özel sektör çalışanlarının karma TES’e gireceği belirtildi. Daha sonra dileyen kişiler isteğe bağlı TES’e geçiş yapabilecek.

3- Sistemden kısmi çıkış mümkün mü?

60 yaşından önce biriken paranın talep edilmesi şu şartlarda mümkün olacak: Bir defa olmak üzere evlilik, işsizlik, ilk konut sahibi olma ve ağır hastalık durumları gibi sebeplerin biri için bireysel emeklilik fonunda biriken miktarın yüzde 10’unu toplu olarak alabilirsiniz. Kalan tutar ise 60 yaşına geldiğinizde size aylık emekli maaşı üzerinden ödenecek.

4- TES ile emekli maaşlarında fark olacak mı?

TES, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki birinci sütun emeklilik sisteminden farklı bir sistem. Çalışan bir kişi SGK’dan emekli olmasının yanı sıra 60 yaşına geldiğinde TES’ten de emekli olabilecek. Böylece kişi 2 farklı emekli maaşı almaya hak kazanacak. İki emekli maaşında da herhangi bir kesinti yapılmayacak.

5- İşçi istifa ederse birikimleri ne olacak?

Bir yıldan az çalıştığı bir işten istifa eden işçinin yalnızca çalışan katkısı bireysel fon hesabında kalacak.

Eğer bir yıldan uzun süreli çalışılan işten istifa edilirse bireysel fon hesabına ödenen primler kayıpsız bir şekilde hesapta yer almaya ve fonlarda nemalanmaya devam edecek.

6- TES’ten çıkış mümkün mü?

TES’te cayma ve ayrılma hakkı bulunmayacak. Sistemden çıkış emeklilik dönemi sona erdiğinde, çalışanın ölümü veya maluliyet durumlarında olacak. Böylece çalışan kişi emekli olduğunda alacağı aylık süresi sona erdiğinde sistemden çıkmış olacak.

7-Bir günlük çalışmada bile tazminat hakkı olacak mı?

Yeni sistem ile çalışan bir işçinin, işveren tarafından işten çıkarıldığında bir günlük çalışma karşılığı TES katkısı hesabında duracak.

8- Emeklilik için belli bir süre ve yaş şartı olacak mı?

TES’te emeklilik yaşı 60. Ancak emekli olmak için herhangi bir süre şartı olmayacak. Çalışan bir kişi 60 yaşına geldiğinde hesabında biriken fon oranında emekli maaşı almaya hak kazanacak.

kaynak: posta.com.tr

 

Yorumlar