Ana Sayfa Yazılar 17.08.2020 638 Görüntüleme

GÖTÜR GETİR İŞLERİ /YMM OSMAN YILMAZ

GÖTÜR GETİR İŞLERİ

OSMAN YILMAZ 

YMM

Dün bir telefon geldi. Allah sizlerden ırak etsin. Arayan da kim tahmin edebilir misiniz? Aytekin. Aytekin düzgün insandır severim kendisini, yapabileceğim yardım, elimden gelen bir iş varsa yaparım. Hatırlıdır yani sizlerden hatırlı olmasın.
-Abi zirai ilaç firmasında çalışıyordu çocuğu işten çıkardılar. Çocuk dedimse 34 yaşında evli çoluk çocuk sahibi. Abi ne iş olsa yapar, hesap kitaba da kafası basar, ilaç bayisinde para tahsilatlarına da bu çocuk gidiyordu. Maliyeye de gider, her yere gider. Ehliyeti de var. İyi de araba kullanır. Abi nasıl anlatayım saygısını efendiliğini kız gibi. Güvenilirliğine hiç kıymet biçilmez. Bir çuval altını teslim et iki asır sonra gel al. Öyle bir tiyniyet sahibi bir insan. Abi aylardır işsiz iki tane de çocuğu var. Abi senin çevren geniştir. Bu çocuğa senin yanında hiç olmazsa getir götür işleri için de olsa iş vermeni rica ediyorum. Dedi. Başka ne desin? Aytekin diyeceğini dedi de şimdi be ne diyeceğimi düşünmeye başladım.
Bu tür durumlarda ben önce kem küm ederim daha sonra bir süre geçici kekemelik yaşarım. Birisine yardımcı olamadığım zamanlarda hep böyle olurum. Bu tür duruma ben insanın tavuklaştığı anlar diyorum. Gerçekten öyle oluyor. Aytekin’e şöyle desem,
“Aytekin ben götür işlerinde tecrübeli ve yetenekli değilim. Götür işim yok. Getir işlerini de kargo şirketleri, getir.com yemek.com, estek nokta kom gibi getiricilerle hallediyor herkes. Muhasebe veya hizmet büroculuğunun 18. yüzyılı diyebileceğimiz on yıl önceye kadar işyerlerinde götür getir işi diye tanımlanabilecek bir iş türü ve yoğunluğu yaşanırdı. Şimdi getir götür işi diye bir işin kalmadığını, böyle bir elemana ihtiyaç da olmadığını Aytekin’e nasıl anlatabilirdim. Aytekin de benim gibi 17. Yüzyıldan kalma bir kafayla yaşıyor.
Hadi sevgili meslektaşlarım.
Bu işler öyle monografi çözmek gibi olmuyor. Kolları sıvayın ve Aytekin’e birlikte yardımcı olalım. Götür getir işlerinde çalışacak bir kardeşimiz var. Vasıfları ve becerileri Aytekin tarafından fazlasıyla sayılmış olduğundan ben tekrarlamıyorum.

Yorumlar