Ana Sayfa GENEL 19 Haziran 2022 410 Görüntüleme

Gelire endeksli senet mi, kur korumalı mevduat mı?

Kurlarda geçen yılın son çeyreğinde yaşanan sıçrama KKM’yi gündemimize sokmuştu. Mayıs ayı başından itibaren yeniden yükselişe geçen dolar bu kez de GES’i gündeme getirdi. GES’te başlayan talep toplama 22 Haziran’a kadar sürecek. Parasını KKM’de değerlendirenler son 3 ayda yüzde 16.13 net getiri elde etti. Bunun büyük bölümü dolardaki artıştan kaynaklanan ek getiriden geldi.

Hem yurtdışı hem de yurtiçinde piyasalarda hareketlilik sürüyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önderliğinde küresel anlamda tırmanan enflasyonla mücadele için ülkelerin faiz silahını daha seri çektiği bir dönemdeyiz. Fed, Çarşamba (15 Haziran) günü 75 baz puanla 1994 yılından bu yana en sert faiz artırımına gitti. 40 yılın zirvesine çıktığı ABD’de de enflasyonla mücadele gündemin en üst sırasında. Bu süreçte ABD tahvil faizleri yükselirken dolar diğer ülke para birimleri karşısında güçleniyor. Euro karşısında 2017’den bu yana en yüksek seviyesine çıkan dolar içeride de aralık ayında görülen tarihi zirvesine adım adım ilerliyor.

KKM’de getiriyi kur belirledi

Türkiye’de geçtiğimiz eylül ayında başlayan faiz indirimleri kurlarda sert hareketlere neden olmuş ve dolar 3 ayda yüzde 120 değer kazanarak 20 Aralık’ta 18.36 TL’ye kadar çıkmıştı. O gün Kur Korumalı Mevduat (KKM) ürününün açıklanmasıyla zirveden hızla gerileyen dolar, mayıs ayı başına kadar 13-15 TL bandında hareket etti. Ancak bu süreçte enflasyonda bir türlü durmayan yükseliş hareketi tasarruf sahiplerinin ‘alım gücünü koruma’ dürtüsünü tetikledi ve 5 Mayıs’ta 14.70 TL olan doları 17 TL’nin üzerine taşıdı. Yıllık yüzde 17 faizi olan KKM’yi tercih edenler, kurlardaki bu yükseliş nedeniyle ek getiriye sahip oldular. 930 milyar TL’ye ulaşan KKM mayıs ayında bütçeye 4.8 milyar TL ilave ek yük getirirken son 3 aylık maliyet 21 milyar TL’yi aştı. Bu rakamın içinde Merkez Bankası’nın dövizden dönüşüm hesaplarına ödediği tutar yer almıyor.

Talep toplama başladı

Aralık ayında yaşanan sert yükseliş KKM’yi dolara alternatif olarak piyasanın kullanımına sunarken son hareket de ‘Gelire Endeksli Senet’i (GES) yıllar sonra karşımıza çıkardı. GES ihracında talep toplama 15 Haziran’da başladı ve 22 Haziran’da sona erecek. 6 ay vadeli olan GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacak. GES’lerde yıllık yüzde 23.04 asgari getiri garantisi var. Eğer KİT’lerin gelirleri bu oranın üzerinde olursa ek getiri elde edilebilecek. Asgari talep tutarı 1.000 TL olan GES’ler 24 Haziran’da yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Satışlar gerçek (bireysel) yatırımcılara Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla yapılacak. GES’lerin ilk kupon ödeme tarihi 23 Eylül.

UFUK KORCAN/dunya.com

yazının devamı için tıklayınız.

kaynak: dunya.com

Yorumlar