Ana Sayfa GENEL 20 Ocak 2020 355 Görüntüleme

Tarım ve gıda sektöründe Kayıt Dışı Takibi.

Gelir İdaresi Başkanlığınca, büyük önem taşıyan tarım ve gıda sektörü inceleme altına alınırken, bu alandaki kayıt dışılığın önlenmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gelir İdaresi Başkanlığı, tarım ve gıda sektörlerinde kayıt dışılık ve buna neden olan sorunlar nedir ve çözüm önerileri hakkında çalışma başlattı.

Vergiye gönüllü uyumun artırılması için yapılması gereken çalışmaları ele alındı. Denetlemekle görevli tüm paydaş kurum ve kuruluşların mevzuatları gözden geçirildi.
Tarım sektörü, üretimi, tedarik zinciri, lojistiği, dağıtım, planlaması yazılımı ile  geniş bir alana yayılmasından ve çok sektörle ilişkili olması nedeniyle bu alanda kayıt dışılığın önlenmesinin büyük önem taşıdığı görüldü ve buna göre de çalışmaların yapılması gerektiği tartışıldı.

Tarım  ürünlerinin tedarik zincirinde olan sorunlar ele alındı. Perakendeci sektöründeki bütün kişilerin aynı tarım ürünlerinde buluşması nedeniyle rekabetin yaşandığı ve bu sorunun çözülmesi için de mevzuatın gözden geçirilip gerekli düzeltmelerin yapılması gerektiği anlaşıldı.

Arazilerde tapunun değil kişinin takip edilmesi ve arazi bankacılığı modelinin aktifleştirilmesi önerilerinde bulunuldu.

Kaynak : hurses.com.tr

Yorumlar