Ana Sayfa GENEL 20 Nisan 2020 940 Görüntüleme

Elektronik Sicil Belgesi Uygulamasına Geçiş Ve Yıllık İşletme Cetveli…..

GÜNCELLEME DUYURUSU

 

 Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) Uygulamasına Geçilmesi

 

 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde artık elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabileceklerdir.

Covid-19 Salgını Nedeniyle 2019 yılı Yıllık İşletme Cetveli Verilme Süresine ilişkin

Küresel ölçekte yaşanmakta olan Covid-19 salgın riski nedeniyle 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar girilmesi(doldurulması) gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni veremeyen sanayicilerimizin bahsi geçen Kanun çerçevesinde Bakanlığımıza başvurmaları halinde sürenin 4 aya kadar uzatılması Bakanlığımız yetkisindedir.  Bu kapsamda mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme talepleri e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren sanayicilerimiz tarafından girilebilecek ve Bakanlığımız tarafından hızlıca sonuçlandırılacaktır.

Sanayi Sicil Belgesi Vize İşlemlerine İlişkin

Elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizin de iki yılda bir Bakanlığımız sanayi sicil sistemi üzerinden yaptırmakta oldukları vize işlemlerinde Covid-19 salgın riski nedeniyle yaşanabilecek gecikmeler dikkate alınarak vize ek süre uygulamasında değişiklik yapılmıştır. Bakanlığımızın teklifi üzerine EPDK tarafından alınan 09/04/2020 tarih ve 9294 sayılı Karar çerçevesinde; elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizden talep edilen Sanayi Sicil Belgesi vize işlemlerinde uygulanan ek süreler 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında dolacak olanlar için 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacaktır.

E-Devlet Kullanıcısı ile Giriş

Sanayi sicil uygulamasında E-Devlet sistemine geçilmiş olup E-Devlet alanından giriş yapılarak varsa mevcut firmalarınızı “Belge No İle İşletme Getir” menüsünü kullanarak “Kayıtlı İşletmelerim” bölümüne düşürmeniz gerekmektedir.

İlgililere önemle duyurulur.

NOT: SİSTEMDE YAPTIĞIMIZ GÜNCELLEMELERİN SAĞLIKLI ÇALIŞABİLMESİ İÇİN ÖNCELİKLE CHROME TARAYICINIZIN GEÇMİŞİNİ TEMİZLEMENİZ VE SANAYİ SİCİL BİLGİ SİSTEMİNİ GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA POPUP’LARA İZİN VERMENİZ GEREKMEKTEDİR.

SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

Yorumlar

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil