Ana Sayfa Yazılar 22.08.2020 574 Görüntüleme

KISALTMASI EN UZUN MESLEK – OSMAN YILMAZ/YMM

 

OSMAN YILMAZ

YMM

KISALTMASI EN UZUN MESLEK

Hiç kuşkusuz halen yaşayan ve en yaygın olan SMMM’lik mesleğidir. Çok geçmiş yıllarda çok nadir duyduğumuz gerçekten de kendileri de nadir olan OPDR’lik (Ordünaryus Profesör Doktor) mesleği kısaltması en uzun mesleklerin başında geliyordu. Şimdilerde böyle bir meslek kalmadı iyi de oldu.
Adam profesör olmuş daha ne olsun, yakasını bırakın da bilim yapsın. Öyle mi değil mi kıymetbahir (*) ağbeylerim. Yakın zamana kadar mühendislerin de yükseği alçağı olurdu. Liseye başlayana kadar köyde yaşadığım için liseyi bitirene kadar hiç mühendis tanıdığım olmamıştı. Mersin Ticaret Lisesini bitirdikten sonra şimdiki Hayfavi İşhanının 3 katında şimdi rahmetle andığım Nusret GİRAY’ın bürosunda götür getir işleri ile muhasebe dünyasına adım atmıştım. Yan büroda Baki abinin inşaat mühendisliği bürosu vardı. Baki abinin tabelasında siyah cam üzerine altın sarısı yazıyla Yüksek İnşaat Mühendisi yazıyordu. Hiç üzerinde durmadım o zamanlar “ Demek ki yüksek binaları yüksek inşaat mühendisleri yapıyor, alçak binaları da alçak inşaat mühendisleri yapıyor” diye gayet mantıklı ve tutarlı bir açıklama getirdim. Tabi ki yıllar sonra öğrendim meğer öyle değilmiş.
Yeniden dönelim kendi mevzumuza. SMMM den S ve M harflerini atıp hafiflesek ne kaybederiz. Denilebilir ki “efendim biz serbest meslek erbabıyız, serbest çalışan bir meslek gurubu olduğumuz anlaşılsın.” Bu durumda Avukat, Doktor, Mimar, Mühendis vb mesleklerin de başına S harfi getirilmesi gerekmez mi? Eğer başında S harfi yoksa o mesleğin serbest yapıldığı anlaşılamaz diyebilir miyiz.
SM (Serbest Muhasebecilik) statü olarak kaldırılmış bir unvandır zaten. Serbest Muhasebeci olunamaz ancak mali müşavir olunabilir. Fiili ve hukuki durum böyle iken Mali Müşavirlik mesleğinin önünde serbest muhasebeci ifadesinin yer alması yersizdir, fuzulidir. Biraz daha ışıltılı, albenili olsun diyecek olursak. UMM (Uzman Muhasebeci Müşavir) (Uzman Mali Müşavir) veya sizlerin yaratıcılığınıza bağlı olarak daha ağırlığı olan daha serbest bir adlandırma olabilir. Takdir meslek camiasınındır.

 

Yorumlar