Ana Sayfa Yazılar 24.06.2020 941 Görüntüleme

BİGA DİJİTAL ALTIN — “BİGA=”1 gram altın

Özkan ÇİNAR

Smmm/Spk Denetçisi

Yön.Danışmanı/Eğitmen

Bilindiği üzere; Takasbank’ ın 2018’de başlattığı blok zincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmalarının ilk ürünü olan; dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blok zincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkân tanıyan ve marka adı “BiGA Dijital Altın” (kısa adı BiGA = “1 gram altın”) olan projesi uygulamaya geçti.
Takasbank’ ın yaptığı çalışmaları sonucunda, kendine ait ayrıca bir değeri olmaması ve mevcut regülasyonlara uyumlu olarak gerçekleştirilebilen ve dünyada duyurulan birçok projeden ayrılan ‘Dijital Varlık Transfer Platformu’ oluşturulmuştur.
Platform üzerinde yapılan transfer işlemleri için tam mahremiyet sağlanmış, ayrıca işlemin tarafları dışında bir otorite tarafından da izlenebileceği bir altyapı oluşturulmuştur. Bu özellik BiGA’ yı bilinen tüm blok zincir çözümlerinden pozitif şekilde ayrıştırmaktadır.
Böylelikle blok zincir tabanlı finansal çözümlerin yaygınlaşması için gerekli olan altyapıların yapılabilirliği ispatlanmıştır. Bu ispatın da yapılacak yeni çalışmalara referans teşkil etmesi beklenmektedir.
Takasbank’ın Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen BiGA projesi ve altyapısı için uluslararası patent başvurusu da yapılmıştır.
Dijital Varlık Transfer Platformu üzerinde işlem görecek olan varlık, karşılığı Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan her bir gram altının karşılığı olarak üretilen ve “BiGA” olarak isimlendirilen dijital değerdir. Sistemde dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere 3 ana kabiliyet bulunmaktadır. Bunların yanı sıra blok zincir teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek üzerinden erişim sağlanabilmektedir.
30/12/2019 tarihi itibari ile uygulamaya alınan “BiGA Dijital Altın” Projesine ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası katılım sağlamıştır. Böylece katılımcı bankalarla birlikte Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blok zincir ağı kurulmuştur. Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecektir.(Kaynak Takasbank com.tr)
Faydalı olması ümidiyle….

Yorumlar