Ana Sayfa GENEL 25 Kasım 2020 204 Görüntüleme

Esnafa kredi yapılandırma fırsatı

Vergi ve prim borcuna yapılandırma gündemdeyken, esnafa bir kolaylık da kredi tarafında yapıldı.

Türkiye Bankalar Birliği ile 23 banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol imzalandığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Anlaşma ile esnaf ve sanatkarlarımıza 23 banka ve 30 finans kuruluşu ile ticari borçlarını yeniden yapılandırılması imkanı sağlandı” dedi. Anlaşma kapsamında TESK üyeleri azami 24 ay vadeli ve 100 bin liraya kadar olan borçlarını yeniden yapılandırabilecek.

10 maddede tüm detaylar

Bendevi Palandöken, kredi borçlarının yeniden yapılandırılma koşullarını maddeler halinde şöyle açıkladı:

  1. Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vade 24 ay olabilecek, vade sayısı, esnaf ve sanatkarımızın talebine ve ödeme imkanına göre ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenecek.
  2. En fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebilecek, ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verecek.
  3. Faiz oranı, esnaf ve sanatkarımızın talebine göre sabit veya değişken olabilecek.
  4. Banka veya finansman kuruluşu, yapılandırılan tutarın yüzde 1’ine kadar komisyon alabilecek.
  5. Tüm yeniden yapılandırma işlemleri Türk Lirası olarak gerçekleştirilecek, döviz bazında yapılandırma yapılmayacak.
  6. Yapılandırılan tutarın en az yüzde 10’unun ödenmesi ve taksitlerin ödeme süresinin geciktirilmemesi koşuluyla kalan tutar için bir kez daha ödeme planı revize edilebilecek.
  7. Revize işlemi en fazla iki kez yapılabilecek ve revize edilmiş vade, toplamda 72 ayı geçemeyecek.
  8. Borcu olan esnaf ve sanatkarlarımız, yeniden yapılandırma için en fazla borcun olduğu banka veya finansman kuruluşuna başvuru yapacak.
  9. Borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili detaylı bilgiler, borçlu olunan banka veya finans kuruluşundan alınabilecek. En fazla borç bulunan banka veya finans kuruluşunun başvuruyu kabul etmemesi halinde borç tutarı açısından ikinci sıradaki banka veya finans kuruluşuna başvuru yapılabilecek, 3 banka veya finans kuruluşundan 2’sinin başvuruyu kabul etmemesi halinde yapılandırma yapılamayacak.
  10. Yasal takipler sonucu; ‘satış günü alınmış olması, ihalenin feshi davasının devam ediyor olması, borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, tasarrufun iptali davasının devam ediyor olması’ şeklinde kararlar alınmış olması, yeniden yapılandırma başvurusu yapmaya engel değil. Başvuru yapılan banka veya finans kuruluşu, söz konusu işlemlerden feragat edebilir veya başvuruyu kabul etmeyebilir

kaynak: posta.com.tr

Yorumlar