Ana Sayfa GENEL 26 Haziran 2024 59 Görüntüleme

SON DAKİKA… Karardan geri dönüldü: Vergi cezalarında yeniden uzlaşma kararı

Son dakika haberi…Vergide uzlaşma mekanizmasını fiilen ortadan kaldıran karardan geri dönüldü. Gelen tepkiler ve Bakanlıkla temaslar sonucu uzlaşma müessesesinin eskiden olduğu gibi uygulanması kararı alındı.

CNBC-e‘de yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi ve cezalarda uzlaşmama kararından geri adım atıldı.

Vergi Usul Kanunu ile düzenlenen vergi ve cezalarda uzlaşma mekanizması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın defterdarlıklara talimatıyla 24 Haziran’dan itibaren durdurulmuştu. Talimatta, mükelleflere vergi aslı ve cezanın tamamından indirim yapılmaması, bunun kabul edilmesi durumunda uzlaşma belgesinin imzalanması talimatı verilmişti.

Tepkilere neden olmuştu

Çok sayıda mükellefi yakından ilgilendiren gelişme tepkilere yol açmıştı. Uzlaşma sürecine müdahil meslek gruplarının da devreye girmesi ve mekanizmanın devamını talep etmesi kararda etkili oldu. Bakanlıkla yapılan görüşmelerde mekanizmanın devam etmesi kararlaştırıldı ve meslek mensuplarına bu karar duyuruldu.

Vergi ve cezalarda uzlaşma uygulaması ile ceza tebligatından itibaren 3 ay içinde ödeme yapacağını taahhüt eden mükelleflere yüzde 50 oranında indirim yapılıyor.

kaynak: https://smmmsendekatil.com/wp-admin/post-new.php

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil